niedziela, 17 kwietnia 2016

X-Wing Gra Figurkowa - Zestaw Podstawowy


Witajcie Piloci !
Dawno się tu nie pojawiałem - powiem szczerze mało czasu, a cały wolny czas spędzałem na doskonaleniu sztuki latania myśliwcami.
Uwaga : tekst nie jest obiektywny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wydawnictwo : Galakta
Autor : Jay Little
Czas gry : oficjalnie 20 min - realnie ok 75 min
Liczba graczy : 2
Instrukcja  oraz FAQ


Pudełko dobrej jakości, wszystko idealnie się mieści (nawet przy paru zestawach dodatkowych ale o tym później). Gdy dostałem swój egzemplarz w swoje ręce nie miałem głowy by przeczytać instrukcji (oszołomienie), na całe szczęście wraz z instrukcją jest dodany "Szybki Start", który pozwala szybko rozpocząć przygodę z X-Wingiem! Zasady uproszczone do minimum - a zapoznanie z mechaniką lotu oraz atak i obrona - czego chcieć więcej na samym początku ?Jeszcze słowo o instrukcji - Zestaw podstawowy zawiera 3 dodatkowe misje, które możemy rozgrywać - między innymi ochrona Promu Senatora. Pozwala to chwilę odpoczynku od typowej potyczki między Imperium, a Rebelią wprowadzając dodatkowe elementy strategiczne.W zestawie otrzymujemy jednego X-Wing'a oraz 2 Tie Fighter'y, w tym momencie zacząłem się zastanawiać jak duże urozmaicenie gry mogą dać 3 modele.... No właśnie - sercem każdej maszyny jest pilot, który posiada lub nie zdolności oraz pasek z możliwymi akcjami. Ważnym aspektem jest wartości umiejętności pilota - czysto techniczne smaczki zostawiam :- )


Do każdej maszyny można przypisać dodatkowe wyposażenie, które zmienia w istotny sposób maszynę. Wyposażony myśliwiec w broń dodatkową staje się jeszcze bardziej agresywny - lecz nie samą agresją pilot żyje - osłona czasem potrzebna jest - lub szybki unik! Ciekawym rozwiązaniem są uszkodzenia zwykłe - które nie mają wpływu na myśliwiec, a także krytyczne, które będą wpływać w znaczący sposób na zachowanie myśliwca!

Gdy już pilot jest wybrany należy zaplanować manewr, a także prędkość z jaką będzie wykonywany. Faza planowania jest o tyle trudna, gdyż zawczasu trzeba przewidzieć co może wykonać przeciwnik (wielkie niespodzianki czekają pilotów!). Dzięki temu nie możemy kontrować na bieżąco poczynań innego pilota!Wzorniki - jedna z najlepszych rzeczy! w bardzo łatwy sposób można przemieszczać statki, a dodatkowym atutem są podstawki, które posiadają miejsce kontaktu ze wzornikiem - czyli otrzymujemy ogromną dokładność w rozmieszczeniu statków.

Miarka - szybki i łatwy sposób sprawdzenia zasięgu, pola rażenia - w zależności od odległości w jakiej znajdują się statki mamy różne modyfikacje - czyli jeśli wrogi myśliwiec znajduje się w zasięgu jeden statek atakujący rzuca dodatkową kością ataku co może być tragiczne dla myśliwca będącego pod ostrzałem! Drugim przykładem jest zasięg 3, czyli cel znacznie jest oddalony od myśliwca - statek, który musi wyminąć atak, ze względu na odległość ma łatwiej, gdyż otrzymuje jedną kość obrony więcej! 


Kości ataku (czerwone) posiadają pola : obrażeń podstawowych, obrażeń krytycznych, skupienie oraz puste pole
Kości obrony (zielone) posiadają pola : unik, skupienie oraz smutne puste pola.W X-Wingu mamy dużo żetonów (z każdym dodatkiem ta liczba rośnie) w zestawie podstawowym mamy do dyspozycji żetony uszkodzeń krytycznych, stresu, uników, skupienia, osłon, a także najbardziej ofensywne - żetony namierzania.
Dla łatwiej identyfikacji statków (w szczególności gdy w jednym rodzaju myśliwca są tacy sami piloci) mamy żetony z cyframi - 2 na statek, a 1 żeton na kartę.


Asteroidy - czasami chronią przed ostrzałem wrogiego myśliwca, a czasami powodują małe bum ... przeszkody znacznie urozmaicają grę, dają duże możliwości taktyczne.


Modele są bardzo ładnie wykonane oraz pomalowane - idealne dla ludzi, którzy nie mają cierpliwości na składanie modeli oraz późniejsze długotrwałe malowanie (bez dobrych farb oraz odpowiednich technik - m. in. dry brush-u czy wash-ów modele by nie wyglądały tak efektownie - chociaż moim zdaniem brakuje mi trochę "highlights-ów"). Na portalach fanowski X można odszukać indywidualne malowania pilotów - niektóre robią ogromne wrażenie! 

Podsumowując : gra jest znakomita, spędziliśmy przy niej już dużo czasu, a zapowiada się, że będziemy spędzać jeszcze więcej.

Czemu jeszcze więcej - każda gra jest inna poprzez inne rozbudowanie eskadry, próbowanie nowych taktyk, manewrów, wychodzenia ze sytuacji stresujących dla gracza (piloci maszyn mają swoje zmartwienia!).

Ważną informacją jest to, że w każdym większym mieście są organizowane turnieje X-Wing - można sprawdzić swoje umiejętności w walce z innymi pilotami!


Niech moc będzie z Wami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz